Strona główna Dzisiaj jest: 20-4-2024, godzina 12:58:38

DOŻYNKI GMINNE 20,09,09R ŁAŻANY

Parafia w Mrowinach rozwija się na Chwałę Bożą.

Dnia 21 XII 2008r. dekretem biskupim została utworzona w Mrowinach parafia pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Parafia obejmuje swym zasięgiem 4 miejscowości: Mrowiny, Łażany, Zastruże i Kruków. Od powstania najmłodszej parafii w diecezji świdnickiej upłynęło już 9 miesięcy. Wsie należące do parafii jednoczą się, a Wspólnota wciąż się rozwija inicjując coraz to nowe przedsięwzięcia.

Proboszcz parafii – Ksiądz Paweł Szajner bardzo docenia zaangażowanie mieszkańców wsi należących do parafii: „Od powstania parafii wiele już udało się zrobić, ale wiele jeszcze przed nami. Najważniejszą sprawą jest jednak zaufanie Panu Bogu i dobra współpraca międzyludzka. Moim wielkim pragnieniem jest jedność całej wspólnoty parafialnej, tyko dzięki tej jedności możemy budować Kościół Boży w Nas” - mówi ksiądz Paweł.

Powstanie nowej parafii w naszej gminie bardzo ożywiło aktywność mieszkańców wsi należących do niej. Coraz więcej parafian czuje się odpowiedzialnych za lokalny Kościół, który tworzą. Społeczności wsi jednoczą się wokół realizacji wspólnie wyznaczonych celów.

SCHOLA PARAFIALNA

W Mrowinach wraz z powstaniem parafii została utworzona Dziecięca Schola Parafialna, która uświetnia uroczystości, a także niedzielne Msze Święte. Do scholi należą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mrowinach. Aktualnie trwa szycie jednolitych strojów dla wszystkich uczestników, aby ta dziecięca, rozśpiewana wspólnota pięknie reprezentowała parafię.

PRZYPARAFIALNE KOŁO GOSPODYŃ

Kilka tygodni temu w Mrowinach powstało Przyparafialne Koło Gospodyń. Obecnie ta wspólnota skupia się wokół przygotowanie wieńca dożynkowego, oraz programu artystycznego na zbliżające się gminne dożynki. Panie z Koła Gospodyń posiadają eleganckie stroje, które pierwszy raz zostaną zaprezentowane publiczności na tegorocznych gminnych dożynkach.

GRUPY MODLITEWNE

Wszyscy mieszkańcy parafii, którzy pragną swą modlitwą otoczyć Wspólnotę mogą zaangażować się w powstające przy parafii dwie grupy modlitewne: „Grupa modlitwy Św. Ojca Pio” oraz „Bractwo Szkaplerza Świętego ”.

STRONA INTERNETOWA

Warto przypomnieć iż tak młoda parafia posiada już swoją stronę internetową, (www.parafiamrowiny.dzs.pl), na której systematycznie zamieszczane są informacje dotyczące życia parafii: ogłoszenia, informacje związane z remontem kościołów, zdjęcia z uroczystości, a także imprez mających miejsce na terenie wiosek należących do parafii i wiele innych.

PLANY WSPÓLNOTY PRAFIALNEJ

Mieszkańcy Mrowin, Łażan, Zastruża i Krukowa zatroskani są również o materialną stronę swojej parafii, o zewnętrzny wygląd kościołów. Dużym przedsięwzięciem, które stawia sobie ksiądz proboszcz razem z całą Wspólnotą jest budowa kościoła parafialnego w Mrowinach a także remont kościołów filialnych: w Łażanach i Żastrużu. Na placu przy kaplicy w Mrowinach sukcesywnie gromadzone są materiały na budowę kościoła. Udało się już wyremontować główną część dachu kościoła w Łażanach. Na cele remontowo – budowlane parafii każdego miesiąca zbierane są ofiary. Ponadto sporo funduszy pozyskano dzięki organizacji I festynu parafialnego, który odbył się w maju bieżącego roku. Rada Parafialna planuje także zorganizowanie zabawy sylwestrowej, z której całkowity dochód przeznaczony będzie na potrzeby parafii.

W kościołach systematycznie wymieniane i uzupełniane są naczynia i szaty liturgiczne. Kilka dni temu do kaplicy w Mrowinach zostały zakupione piękne ramy do obrazów stacji Drogi Krzyżowej.

Jak widać wspólnymi siłami wiele można zdziałać. Liczą się dobre chęci i praca, a raczej współpraca pomiędzy ludźmi i różnymi środowiskami. Niech parafia Matki Bożej Królowej Polski nieustannie rozwija się na Chwałę Bożą i przynosi radość.

Bernadetta Borowska